Article bon

Udmurt (lingua)

De Vicipedia
Jump to navigation Jump to search

Udmurt (удмурт кыл udmurt kyl)
Parlada en: Rusia
Area: Udmurtia
Tota parlores: 340 000
Familia: Linguas uralica
State ofisial
Lingua ofisial de: Udmurtia (Rusia)
Regulada par:
Sifras
ISO 639-1: [1]
ISO 639-2: udm
ISO 639-3: [2]
SIL: [3]
Mapa
Udmurt in Russia.svg
La areas do es parlada
Vide ance: LinguaLista de linguas

Udmurt (udm|удмурт кылes) un lingua uralica de la sufamilia permica, parlada par la udmurtes de la republica de Udmurtia en Rusia, do lo es un lingua coofisial con rusce. Lo es scriveda con la alfabeta cirilica, plu sinco leteras no usada en rusce: Ӝ, Ӟ, Ӥ, Ӧ, e Ӵ. La lingua ave sirca 550 000 parlores en un popla etnica de sirca 750 000. Lo ave tre dialetos – norde, sude e besermian – cual no difere multe, estra la influe forte de turces su besermian.


Alfabeta[edita | edita la fonte]

Letera major Letera minor Transcrive API Nom de letera
А а a [ɑ] а
Б б b [b] бэ
В в v [v] вэ
Г г g [g] гэ
Д д d [d]; palatal [dʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь дэ
Е е e, ye [je]; [ʲe] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н е
Ё ё yo [jo]; [ʲo] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н ё
Ж ж zh [ʒ] жэ
Ӝ ӝ dzh [dʒ] ӝэ
З з z [z]; palatal [ʑ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь зэ
Ӟ ӟ j [dʲʑ] ӟе
И и i [i]; [ʲi] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н и
Ӥ ӥ ï [i] точкаен и, точкаосын и ("puntida i")
Й й y [j] вакчи и ("corte i")
К к k [k] ка
Л л l [ɫ]; palatal [lʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь эл
М м m [m] эм
Н н n [n]; palatal [nʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь эн
О о o [o] о
Ӧ ӧ ö [ʌ] ~ [ə] ӧ
П п p [p] пэ
Р р r [r] эр
С с s [s]; palatal [ɕ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь эс
Т т t [t]; palatal [tʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь тэ
У у u [u] у
Ф1 ф f [f] эф
Х1 х kh [x] ха
Ц1 ц ts [t͡s] цэ
Ч ч ch [t͡ɕ] чэ
Ӵ ӵ tsh [t͡ʃ] ӵэ
Ш ш sh [ʃ] ша
Щ1 щ shch [ɕ], [ɕː] ща
Ъ2 ъ чурыт пус ("sinia dur")
Ы ы y [ɨ] ~ [ɯ] ы
Ь ь [ʲ] небыт пус ("sinia mol")
Э э e [e] э
Ю ю yu [ju]; [ʲu] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н ю
Я я ya [jɑ]; [ʲa] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н я
  • 1 Sola en parolas e nomes rusce.
  • 2 Silente, ma nesesa per distingui consonantes palatida (/dʲ tʲ zʲ sʲ lʲ n/) de consonantes nonpalatida segueda par /j/ si segueda par un vocal; per esemplo /zʲo/ and /zjo/ es scriveda -зё- e -зъё-, en acel ordina.

Fonolojia[edita | edita la fonte]

La lingua no distingui entre vocales longa e corta, e no ave armonia de vocales

Labial Alveolal Posalveolar Alveolopalatal Palatal Velar
Simple Ladal Simple Latdal
Plosiva sin vose p t k
con vose b d ɡ
Africante sin vose (t͡s) t͡ʃ t͡ɕ
con vose (d͡z) d͡ʒ d͡ʑ
Fricante sin vose (f) s ʃ ɕ (x)
con vose v z ʒ ʑ
Nasal m n ɲ ŋ
Prosimante l j ʎ
Vibrante r

La consonantes /f x t͡s/ es usada sola en parolas de otra linguas, e es tradisional sustituida par /p k t͡ɕ/ en acel ordina.

Fronte Sentral Dorsal
Ronda Ronda
Cluida i ɨ u
Media e ə o
Abrida a

Gramatica[edita | edita la fonte]

Udmurt es un lingua aglutinante. Lo usa afisas per espresa posese, moda, tempo, etc.

Pronomes[edita | edita la fonte]

Pronomes en udmurt es infletada en la mesma modo en cual sua nomes es infletada, ma no en la casos locativa.

Pronomes personal[edita | edita la fonte]

Udmurt lfn
Singular
мон (mon) me
тон (ton) tu
со (so) el o lo
Plural
ми (mi) nos
тӥ (ti) vos
соос (soos) los

Pronomes refletante[edita | edita la fonte]

La caso nominativa de la pronomes refletante:

Udmurt lfn
Singular
аслам (aslam) me mesma
аслад (aslad) tu mesma
аслаз (aslaz) el mesma, lo mesma
Plural
асьмеос (as'meos) nos mesma
асьтэос (as'teos) vos mesma
асьсэос (as'sos) los mesma

Pronomes de demanda[edita | edita la fonte]

La caso nominativa de la pronomes de demanda:

Udmurt lfn
Singular
ма (ma) cual
кин (kin) ci
Plural
маос (maos) cual
кинъëс (ki'nos) ci

La pronomes de demanda en tota casos:

Case кин- (kin-) lfn ма-/кыт- (ma-/kyt-) lfn
Nominativa кин (kin) ci ма (ma) cual
Acusativa кинэ (kine) ci мае (maye) cual
Jenitiva кинлэн (kinlen) de ci малэн (malen) de cual
Ablativa кинлэсь (kinles') per ci малэсь (males') de cual
Dativa кинлы (kinly) a ci малы (maly) a cual
Instructiva кинэн (kinen) con ci маин (manen) con cual
Abesiva кинтэк (kintek) sin ci матэк (matek) sin cual
Averbal кинъя (kin'ya) en la modo de ci мая (maya) en cual modo
Inesiva кытын (kytyn) do
Ilativa кытчы (kytchy) a do
Elativa кытысь (kytysh) de do
Egresiva кытысен (kytysen) comensa de do
Terminativa кытчыозь (kytchyoz') fini a do
Prolativa кытӥ (kyti) longo do
Prosimativa кинлань (kinlan') en la dirije de ci малань (malan') en la dirije de cual

Nomes[edita | edita la fonte]

Udmurt no distingui entre la jeneras en nomes (o an en la pronomes personal).

Casos[edita | edita la fonte]

Udmurt ave dessinco casos de nomes: oto casos gramatical e sete casos locativa. Nota ce un parola en un caso locativa altera la verbo, no la nom.

Caso Sufisa Preposada Esemplo Tradui
Gramatical
Nominativa гурт
(gurt)
vila
Jenitiva -лэн
(len)
de гуртлэн
(gurtlen)
de un vila
Acusativa -эз/-ез/-ты/-ыз
(-ez/-yez/-ty/-yz)
гуртэз
(gurtez)
vila (como un ojeto)
Ablativa -лэсь
(-les')
de гуртлэсь
(gurtles')
de un vila
Dativa -лы
(-ly)
a/per гуртлы
(gurtly)
a un vila
Strumental -эн/-ен/-ын
(-en/-yen/-yn)
con/par гуртэн
(gurten)
par la vila
Abesiva -тэк
(-tek)
sin гурттэк
(gurttek)
sin un vila
Averbal
(ya)
en un modo гуртъя
(gurt'ya)
en la modo de un vila
Locativa
Inesiva -ын
(-yn)
en гуртын
(gurtyn)
en un vila
Ilativa -э/-е/-ы
(-e/ye/-y)
a en гуртэ
(gurtye)
a en un vila (o casa)
Elativa -ысь
(-ys')
de гуртысь
(gurtys')
de un vila
Egresiva -ысен
(-ysen)
comensante de гуртысен
(gurtysen)
comensante de un vila
Terminativa -озь
(-oz')
fini a гуртозь
(gurtoz')
fini a un vila
Prolativa -этӥ/-етӥ/-ытӥ/-тӥ
(-eti/-yeti/-yti/-ti)
longo гуртэтӥ
(gurteti)
longo un vila
Prosiminte -лань
(-lan')
en la dirije de гуртлань
(gurtlan')
en la dirije de un vila

La sufisas de caso en udmurt es afisada direta a l nomes en un modo multe coerente, con alga esetas: parolas prendeda de linguas uralica, cual ave cambias de sua radis en la casos de loca cual comensa con un vocal:

Parola Radis Inesiva lfn Radis orijinal Conaseda
син
(sin)
синм-
(sinm-)
синмын
(sinmyn)
(en un) oio *-lm- → *-nm- Suomi: silmä 'oio'
ин
(in)
инм-
(inm-)
инмын
(inmyn)
(en la) sielo Suomi: ilma 'aira'
кус
(kus)
куск-
(kusk-)
кускын
(kuskyn)
(en la) ancas *-sk- Erzia: каске 'posterior'
нюлэс
(nyules)
нюлэск-
(nyulesk-)
нюлэскын
(nyuleskyn)
(en la) foresta
кык
(kyk)
кыкт-
(kykt-)
кыктэтӥ
(kykteti)
du *-kt- Sami norde: guokte 'du'

La pronomes personal ave noncoerentias cuando comparada con nomes:

Caso pers. 1 sing. pers. 2 sing. pers. 3 sing. pers. 1 plur. pers. 2 plur. pers 3 plur.
nominativa мон
(mon)
тон
(ton)
со
(so)
ми
(mi)
тӥ
(ti)
соос
(soos)
jenitiva мынам
(mynam)
тынад
(tynad)
солэн
(solen)
милям
(milyam)
тӥляд
(tilyad)
соослэн
(sooslen)
acusativa монэ
(mone)
тонэ
(tone)
сое
(soe)
милемыз ~ милемды
(milemyz ~ milemdy)
тӥледыз ~ тӥледды
(tiledyz ~ tileddy)
соосыз ~ соосты
(soosyz ~ soosty)
ablativa мынэсьтым
(mynes'tym)
тынэсьтыд
(tynes'tyd)
солэсь
(soles')
милесьтым
(myles'tym)
тӥлесьтыд
(tyles'tyd)
соослэсь
(soosles')
dativa мыным
(mynym)
тыныд
(tynyd)
солы
(soly)
милем(лы)
(milem)
тӥлед(лы)
(tiled)
соослы
(soosly)
strumental монэн ~ монэным
(monen ~ monenym)
тонэн ~ тонэныд
(tonen ~ tonenyd)
соин
(soin)
милемын ~ миленымы
(milemyn ~ milenymy)
тӥледын ~ тӥленыды
(tiledyn ~ tilenydy)
соосын
(soosyn)
abesiva монтэк
(montek)
тонтэк
(tontek)
сотэк
(sotek)
митэк
(mitek)
тӥтэк
(titek)
соостэк
(soostek)
averbial монъя
(mon'ya)
тонъя
(ton'ya)
соя
(soya)
мия
(miya)
тӥя
(tiya)
соосъя
(soos'ya)
prosiminte монлань
(monlan')
тонлань
(tonlan')
солань
(solan')
милань
(milan')
тӥлань
(tilan')
соослань
(sooslan')

Plural[edita | edita la fonte]

On ave du tipos de plurals de nomes en udmurt. Un es la plural per nomes -ос/-ëс e la otra per plural per ajetivos -эсь/-есь. On usa sempre la plural per nomes, ma lo no es nesesada per ajetivos:

  • чебер(есь) нылъëс - (la) xicas bela

La marca per plural aveni sempre ante otra sufisas (pd casos e sufisas per posese):

  • нылъëслы - a la xicas
  • гуртъëсазы - a sua vilas

Como en magiar, si la sujeto es plural, la ajetivo debe es plural cuando lo funsiona como la predicativa:

  • нылъëс чебересь - la xicas es bela
  • толъёс кузесь - la invernos es fria

Nomes es normal en la singular cuando seguente un numero de cuantia. Ma un vivente como la sujeto pote es plural. En esta caso, la verbo debe coere con la sujeto:

  • Та гуртын витьтон куать корка - on ave sincodes-ses casas en esta vila
  • Аудиториын дас студент пуке ~ Аудиториын дас студентъëс пуко - On ave des studentes sentinte en la sala de clase

Sufises de posese[edita | edita la fonte]

Sufisas de posese es ajuntada a la fini de nomes o ante o pos la sufisa de caso. La sufisas de posese varia en la casos nominativa e acusativa e con finis de caso. La consonante de la person du e tre plural depende de esce la fonem final de la parola es vosida o nonvosida.

Sufisa Udmurt lfn
-е/-э эше mea ami
-ед/-эд эшед tua ami
-ез/-эз эшез sua ami
-мы эшмы nosa ami
-ды/-ты эшты vosa ami
-зы/-сы эшсы sua ami

Alga parolas cual ia es orijinal de suomi es alga noncoerente:

Sufisa Udmurt Suomi lfn
киы käteni mea mano
-ыд киыд kätesi tua mano
-ыз киыз kätensä sua mano

Sufisas de posese de nomes acusativa opera alga diferente:

Sufisa Udmurt lfn
-ме эшме mea ami
-тэ/-дэ эштэ tua ami
-сэ/-зэ эшсэ sua ami
-мес эшмес nosa ami
-дэс/-тэс эштэс vosa ami
-зэс/-сэс эшсэс sua ami

Sufisas de posese con finis de caso[edita | edita la fonte]

La loca morfolojial de sufisas de posese con otra finis depende de la caso. Sufisas de posese es la mesma como sufisas nominativa pos cual la casos jenitiva, ablativa, dativa, abesiva, averbal, e prosiminte aglutina.

Case Udmurt (person un singular) lfn
nominativa гуртэ mea vila
jenitiva гуртэлэн de mea vila
ablativa гуртэлэсь de mea vila
dativa гуртэлы per mea vila
abesiva гуртэтэк sin mea vila
averbal гуртэя tra me vila
prosiminte гуртэлань a mea vila

La sufisa de posese segue la casos strumental, inesiva, ilativa, elativa egresiva, terminativa, e prolativa, e la vocale redui a ы en la persones singular. Un м, un marca de la person un singular en uralica antica, mostra se en la person un singular. Cuando on ajunta un sufisa de posese, la formas inesiva e ilativa cambia a -а- e la forma elativa cambia a -ысьт-. La ы no apare en la inesiva, ilativa, terminativa, e prolativa cuando la caso fini con un vocal.

Como en la singular, sufisas de posese vade ante la casos jenitiva, ablativa, dativa, abesiva, averbal, e prosiminte. Ma la vocal de la persones singular redui a ы:

Ance como en la singular, la sufisas de posese segue la casos instrumental, inesiva, ilativa, elativa, egresiva, terminativa, e prolativa. La mesma esetas apare en la plural como en la singular con la junta de un eseta plu de la э/е de la strumental reduinte a ы e de la nonusa de la prolativa э/е

Some words can be used as nouns, adjectives, and adverbs without a change in form. For example,

Alga parolas pote es usada como nomes, ajetivos, e averbos sin un cambia de forma. Per esemplo, чылкыт (čilkit) sinifia limpia e limpa o clar (ajetivo e averbo).

La sufisa de posese de person tre singular pote ata ance como un article de defini. Per esemplo, удмурт кыл(ыз) чебер (udmurt kyliz č´eber) - "la lingua Urdmurt es bela" – leteral "Udmurt lingua-sua bela").

Ajectivos[edita | edita la fonte]

On no ave coere entre ajetivas e nomes en proposas neutra, pd on no ave un declina de ajetivos. Ma ajetivos en formulas nomin atribuinte neutra pote ave un marca de pluralia cuando la nom es pluralida.

Determinante[edita | edita la fonte]

Udmurt ave un sufisa determinante o asentuante. Sua rol es per asentua la cualias de la refereda, defininte e separante lo de un grupo de otra referedas simil. La sufisa de posese de la person tre singular -ез/-эз and -из e plural -ыз ata como la sufisa determinante. La ajetivo determinante conjuga como en la person tre singular o plural e la nom conjuga sin cualce otra marca.

Caso neutra lfn determinativa lfn
Singular
nominative бадӟым гурт (un) vila grande бадӟымез гурт (spesifada) un vila grande
inessive бадӟым гуртын en un vila grande бадӟымаз гуртын en la (spesifada) vila grande
illative бадӟым гуртэ a un vila grande бадӟымаз гуртэ a la (spesifada) vila grande
elative бадӟым гуртысь de un vila grande бадӟымысьтыз гуртысь de la (spesifada) vila grande
Plural
nominative бадӟым(есь) гуртъëс (la) vilas grande бадӟымъëсыз гуртъëс la (spesifada) vilas grande
inessive бадӟым(есь) гуртъëсын en la vilas grande бадӟымъëсаз гуртъëсын en la (spesifada) vilas grande
illative бадӟым(есь) гуртъëсы a la vilas grande бадӟымъëсаз гуртъëсы a la (spesifada) vilas grande
elative бадӟым(есь) гуртъëсысь de la vilas grande бадӟымъëсысьтыз гуртъëсысь de la (spesifada) vilas grande

Comparativa[edita | edita la fonte]

La comparativa es usada cuando du ojetos es comparada a lunlotra, ma la sujeto de la compara no debe nesesa es espresada. La sufisa per la comparativa es -гес. La sujeto de la compara pote es espresada o en la caso ablativa o con la forma posposada сярысь. Si la sujeto es mostrada, la sufisa pote es abandonada.

Udmurt lfn
Скал ыжлэсь бадӟым(гес) ~ Скал ыж сярысь бадӟым(гес) Un bove es plu grande ca un ovea

Superlativa[edita | edita la fonte]

On no ave un sufisa de superlativa en Udmurt. Lo es espresada par un particula prendeda de rusce - самой - o par espresas nondefinada como ваньмызлэсь, котькинлэсь o котьмалэсь.

Udmurt lfn
самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь бадӟым la plu grande (de tota)
самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь выль la plu nova (de tota)
самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь дун la plu limpa (de tota)

Postposadas[edita | edita la fonte]

Udmurt usa posposadas en loca de preposadas. Multe ave un sinifia locativa e pote conjuga en casos locativa . Per esemplo выл sinifia "alta" e ance "surfas" e pote es infletada en tota casos locativa: (inesiva) вылын, (elativa) вылысь, (ilativa) вылэ, (prolativa) вылтӥ, (egresivea) вылысен, (termanitiva) вылозь e (prosiminte) выллань.

Ma min ca sete casos locativa es incluida en la infleta de multe de la posposadas, plu comun, la casos es inesiva, elativa, e ilativa.

Posposadas comun inclui estas:

Postposadas
Radis Esemplo (inessive) lfn
азь азьын ante
выл вылын sur
дор дорын a, a lado de
бӧрсьы бӧрсьыын pos, a retro de
пум пумын a la fini de
ул улын su

La caso ilativa pote varia entre -э/-е e . PLa ilativa de la posposada пал 'lado' is пала 'a la lado de'.

Posposadas
Radis Esemplo (ilativa) lfn
-э/-е
азь азе a la fronte de
выл вылэ a la culmina de
пум пуме a la fini de
ул улыэ su
дор доры a, a lado de
шор шоры of a la sentro de
сьӧр сьӧры a la retro de
вис(к-) вискы entre


On ave ance alga posposadas noninfletante cual usa la caso jenetiva: ystävän kanssa ("con un ami"). Plu esemplos:

Posposada lfn
артэ a lado de
бере pos
быдэ tota, cada
валче lunlotra, car
дыръя en cuando
кузя longo
сямен en la modo de
сярысь sur la tema de
ӵоже en
ӵош con lunlotra

La plu de nomes en formulas posposadal usa la caso nominativa, ma alga nesesa ce la nom usa la caso dativa, ablativa, o strumental.

Verbos[edita | edita la fonte]

La verbos de udmurt es divideda entra du grupos, ambos con la sufisa de la infinitiva -ны. Verbos de tipo un es composada con ы, pe мыныны (vade). Verbos de tipo du es composada con -а-, pe ужаны (labora). Verbos de tipo un pote ance ave du radises, plena e corta, pe мыны- e мын-.

Verbos en Udmurt ave tre modas: comun, dependente, e comandante. Alga dialetos ave ance un moda esperante. La moda comun ave cuatro tempos: presente, futur, e de tempos pasada. Plu, on ave cuatro tempos pasada cual inclui verbos aidante. Verbos es negada par la usa de un verbo aidante negativa cual conjuga con finis personal. Pronomes separada no es nesesada en formulas verbal.

The basic verbal personal markers in Udmurt are (with some exceptions):

La indicas personal de verbos es:

Person Fini
Singular
1
2
3
Plural
1 -мы
2 -ды
3 -зы

Tempo presente[edita | edita la fonte]

тодыны (conjuga un) lfn кырӟаны (conjuga du) lfn
тодӥсько me sabe кырӟасько me canta/es cantante
тодӥськод tu sabe кырӟаськод tu sabe/es sabente
тодэ el sabe кырӟа el canta/es cantante

La verbo negativa presente:

  • уг тоды - el no sabe
  • уг кырӟа - el no canta/es cantante

Tempo futur[edita | edita la fonte]

тодыны (conjuga un) lfn кырӟаны (conjuga du) lfn
тодо me va sabe кырӟало me va canta/es cantante
тодод tu va sabe кырӟалод tu va canta/es cantante
тодоз el va sabe кырӟалоз el va canta/es cantante

La futur negativa:

  • уз тод(ы) - el no va sabe
  • уз кырӟа - el no va canta/es cantante

Tempo pasada[edita | edita la fonte]

Pasada simple[edita | edita la fonte]

тодыны (conjuga un) lfn кырӟаны (conjuga du) lfn
тодӥ me ia sabe кырӟай me ia canta
тодӥд tu ia sabe кырӟад tu ia canta
тодӥз el ia sabe кырӟаз el ia canta

La negativa de la pasada es formida con la verbo aidante ӧ- e la radis de la verbo major en persones singular. La persones plural es marcada con o -э/-е o -лэ.

  • ӧз тоды - el no ia sabe
  • ӧз кырӟа - el no ia canta

Pasada du[edita | edita la fonte]

La pasada du ave la sinifia de alga cosa pasada confirmada o atestada, ma no videda direta par la parlor. Lo es marcada par (э)м/(е)м

  • тодэм - el ia sabe, evidente
  • кырӟам - el ia canta, evidente

La forma negativa de pasada du es formida par o la verbo aidante ӧвӧл, pd "no es", o con la marca de nega -мтэ-.

  • тодымтэ ~ ӧвӧл тодэм - el no ia sabe, evidente
  • кырӟамтэ ~ ӧвӧл кырӟам - el no ia canta, evidente

Pluperfeta un[edita | edita la fonte]

Udmurt ave cuatro tempos pasada cual usa un forma pasada de the verbo major e un forma pasada de la verbo aidante "es".

Pluperfeta un indica ce un prosede de ata cual ia aveni en la pasada, posible distante.

  • тодӥз вал - el ia sabe ja
  • кырӟаз вал - el ia canta ja
  • ӧз тоды вал - el no ia sabe ja
  • ӧз кырӟа вал - el no ia canta ja

Pluperfeta du[edita | edita la fonte]

Pluperfeta du espresa la resulta de un ata cual ia es completada, ma cual nun ia vide.

  • тодэм вал - тодэм вылэм - lo pare ce el ia sabe ja
  • тодымтэ вал - тодымтэ вылэм - lo pare ce el no ia sabe ja

Pasada durante[edita | edita la fonte]

La pasada durante es simil a la pasada continuante en lfn. Lo espresa un prosede cual aveni en la pasada.

  • кырӟа вал/вылэм - el ia es cantante
  • уг кырӟа вал/вылэм - el no ia es cantante

Pasada frecuente[edita | edita la fonte]

La pasada frecuente espresa un ata repetada en la pasada. Lo usa la tempo futur de la verbo major.

  • кырӟлоз вал/вылэм - el ia canta sempre
  • уз кырӟа вал/вылэм - el no ia canta sempre

Vos pasiva[edita | edita la fonte]

Udmurt no ave un afisa spesial per espresa la vos pasiva. La plural de person tre es usada per espresa un ator nonconoseda o nondeterminante.

person tre plural lfn vos pasiva lfn
Соос ужало Los es laborante Татын ужало On es laborante asi
Соос удмурт сямен верасько Los parla udmurt Татын удмурт сямен верасько Udmurt es parlada asi
Соос ӟуч сямен уг верасько Los no parla rusce Татын ӟуч сямен уг верасько Rusce no es parlada asi

Modas[edita | edita la fonte]

Dependente[edita | edita la fonte]

La moda dependente espresa un ata nonreal cual la parlor vide como suposada, posible, o esperosa. La marca es -сал, ajuntada a la radis con la finis personal.

  • карысал(ыз) - e ta fa
  • ӧй карысал(ыз) - el no ta fa

Comanda[edita | edita la fonte]

Un comanda per person du es la radis de la verbo. Per la person du plural, on usa -е(лэ)/-э(лэ) en verbos de conjuga un and -лэ en vejrbos de conjuga du. La negativa usa эн ante la forma infinitiva.

  • си! - come!
  • басьты! - prende! compra!
  • вара! - parla!

Verbos aidante de moda[edita | edita la fonte]

Per espresa capasia, la verbo луынын (es) es usada en la person tre singular en tota tempos, con la sujeto en la caso de posese. La verbo major ave la partisipio pasada con la sufisa de posese.

Udmurt lfn tradui leteral
Тынад лыктемед луиз Tu pote veni "La tua tua veni ia es"
Кышномуртлэн магазинэ мынемез ӧз луы La fem no ia pote vade a la boteca " de la fem a la boteca sua vade no es"

Desirante[edita | edita la fonte]

Esta moda espresa un desira. La verbo потынын (desira) es en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la caso jenetiva. La verba a cual la sujeto dirije la desira es en la partisipio pasiva (э)м/(е)м con un sufisa per posese personal.

Udmurt lfn tradui leteral
Мынам иземе потэ me desira dormi "la mea mea dormida desira"
Кышномуртлэн магазинэ мынемез уг поты la fem no desira vade a la boteca "de la fem a la boteca sua vade no desira"

Nesesante[edita | edita la fonte]

Per espresa nesesa, la parola кулэ (nesesada) es usada con la compula infeltada en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la caso dativa. La infinitiva de la verbo a cual la sujeto dirije la nesesa o un ojeto es usada.

Udmurt lfn tradui leteral
Солы трос лыдӟиськыны кулэ El nesesa leje multe "a el multe leje nesesa es"
Мыным книга кулэ ӧвӧл me no ia nesesa un libro "a me libro nesesa es no"

Permetente[edita | edita la fonte]

Per espresa permete, la verbo яраны (conveni, es valida) es infletada en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la dativa. La infinitiva de la verbo a cual la sujeto dirije permete es usada.

Udmurt lfn tradui leteral
Мыным кошкыны яра-а? Ta ce me parti? "a me parti conveni?"
Тӥледлы пырыны уг яра vos no es permeteda entra "a vos entra no conveni"

Participios[edita | edita la fonte]

Verbos en udmurt ave formas pasada, presente, e futur, con formas spesial de asentia.

Present[edita | edita la fonte]

afirmante lfn asentia lfn
лыдӟись ныл un xica ci leje/un xica lejente лыдӟисьтэм ныл un xica ci no leje/un xica no lejente
кырӟась пи un xico ci canta/un xico cantante кырӟасьтэм пи un xico ci no canta/un xico no cantante

La partisipio presente opera ance como un sufisa de deriva per crea nomes:

partisipio lfn nom lfn
дышетскись ныл un xica ci studia дышетскись un studiante
висись ныл un xica ci deveni malada висись un paseinte
кырӟась ныл un xica ci canta кырӟась un cantor

Past[edita | edita la fonte]

afirmante lfn asentia lfn
лыктэм куно un visitor arivada лыктэмтэ куно un visitor no arivada
пограм писпу un arbor cadeda пограмтэ писпу un arbor no cadeda
лыӟем книга un libro lejeda лыӟемтэ книга un libro no lejeda

Con la sufisa inesiva, la partisipio pasada pote espresa ata completa:

Udmurt lfn
Куно лыктэмын. La visitor ia es arivada
Писпу пограмын. La arbor ia es cadeda ja
Книга лыӟемын. La libro ia es ja lejeda

Futur[edita | edita la fonte]

afirmante lfn asentia lfn
пияно кышномурт un fem ci va pare pronto пиянтэм кышномурт un fem ci no va pote pare
лыӟоно книга un libro cual va es lejeda лыӟонтэм книга un libro cual no va pote es lejeda

On ave ance un partisipio simil a un jerunda. Lo espresa la capasa per un ata o ce lo es posible ce on ata:

Udmurt lfn
лэсьтымон уж un labora cual es posible fada
улымон корка un casa en cual on pote abita

Jerundios[edita | edita la fonte]

On ave cuatro jerundios en udmurt, un de los espresante la asentia de un nom marcada. Los es afisada a la radis plen de la verbo.

Udmurt lfn
-са
Адями дыртыса мынэ Un person es fretante vadente
Адями дыртытэк мынэ Un person es vadente sin freta
дышетскись малпаськыса пуке Un studiante sede (ala), pensante
Атае, корка пырыса, ӝӧк сьӧры пукиз Me padre sede a la table cuando el veni a en la casa
-ку
Лымыяку куазь шуныгес кариське Lo deveni plu calda cuando lo neva
-тозь
Туннэ шунды пукськытозь ты дурын улӥмы Nos ia es a la riva oji asta cuando la sol reposa
Mи вуытозь, та ужез быдэсты Fini esta labora pre la tempo a cual nos ariva ala
Тэк пукытозь, книга коть лыӟы En loca de sede osiosa, perce tu no leje un libro

Sufisa de demanda[edita | edita la fonte]

Udmurt no ave parolas de demanda (pd ci, cual, cuando, etc). Un proposa de demanda es formida par la sufisa "-a". Lo es afisada a la parola per la ojeto de la demanda.

Udmurt lfn
Чай юиськод-а? Tu es bevinte te? Tu bevi te?
Чай уд-аюиськы? ~ Чай уд юиськы-а? Tu no bevi te?
Чай-а юиськод? Esce lo es te cual tu bevi (pd no cafe o otra bevida)
Чай-а уд юиськы? Esce lo es te cual tu no bevi (pd no cafe o otra bevida)

Sufisas de deriva[edita | edita la fonte]

Nomes[edita | edita la fonte]

Udmurt ave un sufisa cual crea nomes de verbos:

1. per espresa la ata indicada par la verbo:

Verbo lfn nom lfn
сылыны sta сылон un sta
ӝуаны arde ӝуан un arde

2. per espresa la resulta de un ata:

Verbo lfn nom lfn
вормыны gania вормон un gania
кырӟаны canta кырӟан un canta, un cantada

3. per espresa un strumenta o util indicada par la ata:

Verbo lfn nom lfn
портыны fora портон un forador

4. per espresa la foca de ata:

Verbo lfn nom lfn
сиыны come сиëн comeda
юыны bevi юон bevida

La plu de esta deriva ave sinifias e astrata e concreta. La deriva pote espresa la ata indicada par la verbo fundal, la resulta, o la strumenta:

Verbo lfn nom lfn
пукыны sede пуконы sede, un seja
висьыны maladi висëн deveni malada, un maladia
шудыны jua шудон jua, un jua

Ajetivos[edita | edita la fonte]

Udmurt ave sufisas ajetival -о/-ë, e un sufisa negante '-тэм ("non-)

Radis lfn Esemplo lfn
-о/-ë
кужым fortia кужымо ки un mano forte
шуд fortuna шудо нылпи un enfante fortunosa
куар folia куаро писпу un arbor foliosa
-тэм
шуд fortuna шудтэм нылпчагыр un enfante nonfortunosa
туш barba туштэм пиосмурт un om sin barba

Ajetivos con la sufisa pote ance ave un alterante:

Nominal lfn Esemplo lfn
чагыр син oio blu чагыр сино ныл un xica con oios blu
кузь ки braso longa кузь киë адями un person con brasos longa

Udmurt ave ance sufisas ajetival cual sinifia un cuantia alga grande, ma no completa, de la ajetivo, comun un color o sabor, simil a la sufisa en lfn "-in".

Radis lfn Esemplo lfn
вож verde вожалэс ~ вожмыт ~ вожпыръем дэрем un camisa verde
курыт amarga курыталэс ~ курытпыръем кияр un concombre amarga

Verbos[edita | edita la fonte]

Udmurt ave formas de aspeta verbal:

Momentia[edita | edita la fonte]

La aspeta de momentia de verbos espresa la idea ce la ata (o state) aveni sola un ves. No sufisa spesial marca lo. Per esemplo, лыӟыны sinifia "leje (un ves)".

Frequentia[edita | edita la fonte]

La aspeta de frecuentia espresa la idea ce la ata (o state) no aveni sola un ves. La ata es continuante of frecuente.

Radis lfn Deriva lfn
-лы-
лыдӟыны leje лыдӟылыны leje (frecuente)
-лля-
ужаны labora ужалляны labora (frecuente)
-а-/-я-
гожтыны scirve гожтъяыны scrive (frecuente)

Un otra afisa per frecuentia es -иськы-/-ӥськы-:

Udmurt lfn
мон лыдӟиськыны яратӥсько me gusta leje (jeneral)
мон книга лыдӟӥсько me es lejente un libro

Sintatica[edita | edita la fonte]

Udmurt es un lingua SOV, pd sujeto-ojeto-verbo.

Frases nominativa[edita | edita la fonte]

La copula вань (vań, – to be) es ometeda si la frase es en la presente:

  • туннэ кыӵе нунал? (tunne kiče nunal? - Cual dia es oji?).

Frases esistente[edita | edita la fonte]

Estas es frases cual introdui un sujeto nova. En lfn, los comensa comun con "on ave":

  • Финляндиын трос нюлэсъëс - on ave multe forestes en Suomi, leteral "en Suomi multe forestas (es)"

Frases posesente[edita | edita la fonte]

Posese es espreseda par infleta e la strutur de la frase, no con un verbo unica como "ave". La posesor e la ojeto poseseda es ambos infletada con un sufisa de posese e usada con la copula per espresa posese.

Udmurt lfn Tradui leteral
мынам книгае вань me ave un libro "la-mea mea-libro es"
мынам книгае ӧвӧл Me no ave un libro "la-mea mea-libro no es"
мынам книгае вал me ia ave un libro "la-mea mea-libro ia es"
мынам книгае ӧй вал me no ia ave un libro "la-mea mea-libro no ia es"