Txetxen (lingua)

De Vicipedia
Jump to navigation Jump to search
Txetxen
нохчийн мотт
Parlada en: Rusia
Area: Republica Txetxen
Tota parlores: 1,4 miliones
Familia: Linguas caucasian norde-este
State ofisial
Lingua ofisial de: Rusia
Regulada par:
Sifras
ISO 639-1: ce
ISO 639-2: che
ISO 639-3: [1]
SIL: [2]
Mapa
Idioma checheno.png
La areas do es parlada
Vide ance: LinguaLista de linguas

Txetxen (нохчийн мотт , [ˈnɔx.t͡ʃiːn mụɔt]) es un lingua de la familia caucasian norde-este. Lo es parlada par plu ca 1.4 milion persones, la plu en la Republica Txetxen, do lo es la lingua ofisial. Con sua prosima relatada lingua Ingush, los formi la ramo Vainakh.

Txetxen es un lingua aglutinante, pd la plu de gramatica es espresada par afisas e no parolas autonom. Per esemplo, completantes e suordinantes averbal, es afisas, no parolas autonom. La ordina de parolas rami sempre a sinistra (como japanes o turces), e ajetivos, demonstrativos, e proposas relativa presede la nomes cual los altera.

Consonantes[edita | edita la fonte]

Labial Alveolal Postalveolal Velal Uvulal Epiglotal Glotal
Nasal m n
Esplodente b
d
ɡ
  
ʡ ʔ
Africante tsʰ dz
tsʼ tsː
tʃʰ
tʃʼ     
Fricante (f) v s z ʃ ʒ x ʁ ʜ h
Rotica r
Aprosimante w l j

Txetxen permete grupos de consonantes. A la comensa de un silaba: /st, px, tx/; noncomensante: /x, r, l/ plu cualce consonante, o cualce fricante o esplodente e un uvulal de la mesma modo. La sola grupo de tre consonantes es /rst/

Vocales[edita | edita la fonte]

Fronte
nonronda
Fronte
ronda
Retro/
sentral
ɪ y ʊ
je ie ɥø wo uo
e̞ː ø øː o̞ː
æ æː ə ɑː

Nomes[edita | edita la fonte]

Nomes es divideda entre ses clases cuasi acaso, cada con un prefisa spesial con cual la verbo o un ajetivo pote acorda. La du casos prima refere a umanas, ma la caso prima tende refere a mases, e la caso du tende refera a femas.

Clase Esemplo Singular Plural Acorda singular Acorda plural
1. v-clase k'ant (xico) v- b- / d- k'ant v-eza v-u 'La xico es pesosa' k'entii d-eza d-u 'La xicos es pesosa'

Txetxen es un lingua ergativa e marca la dependente, no la parola xef. Lo usa oto casos (asolutiva, jenitiva, dativa, ergativa, alativa, strumental, locativa, e comparativa) e un cuantia grande de posposadas per indica la rol de nomes in un frase.

Caso Singular Plural
Asoluta говр gour ("cavalo") говраш gourash
Jenitiva говран goura говрийн gouriin
Dativa говрана gour(a)na говрашна gourashna
Ergativa говро gouruo говраша gourasha
Alativa говре gourie говрашка gourashka
Strumental говраца gouratsa говрашца gourashtsa
Locativa говрах gourax говрех gouriäx
Comparativa говрал goural говрел gouriäl

Pronomes[edita | edita la fonte]

Pronomes opera en la mesma modo como nomes. A su es un esemplo usante sola la caso asoluta:

1S 2S 3S 1P Incluinte 1P Escluinte 2P 3P
Asoluta со хьо и, иза вай тхо шу уьш, уьзаш

Verbos[edita | edita la fonte]

Verbos no infleta per person (estra la prefisa spesial d- per persones un e du plural), sola per cuantia e tempo, aspeta, e modo (TAM). La TAMs es formida par ablaut o sufisas o ambos. Talos derivada pote es ance formida par sufisi. On ave sinco conjugas. Un esemplo de un conjuga es asi:

Verbal tenses are formed by ablaut or suffixes, or both (there are five conjugations in total, below is one). Derived stems can be formed by suffixation as well (causative, etc.):

TAM Esemplo
Comanda (= infinitiva) дига diga ("lead")
Presente simple дуьгу dügu
Presente composada дуьгуш д-у dügush d-u
Pasada prosima дигу digu
Pasada atestada дигира digira
Perfeta дигна digna
Pluperfeta дигнера dignera
Pasada repeteda дуьгура dügura
Futur posible дуьгур dügur
Futur vera дуьгур ду dügur du

Plu varias:

Comandante
(= infinitiva)
Presente simple
Forma fundal ("bevi") мала mala молу molu
Causante
("causa ce x bevi")
мало malo маладо malado
Permetente
("permete ce x bevi")
малийта maliita молуьйто molüito
Permetente
causante
("permete ce x
causa ce y bevi")
маладайта maladaita маладойту maladoitu
Capasosa
("es capas de bevi")
маладала maladala малало malalo
Comensante
("comensa bevi")
маладāла maladala маладолу maladolu