Oromo (lingua)

De Vicipedia
Jump to navigation Jump to search
Mapa de varias de oromo

Oromo (oromo: Afaan Oromoo) es un de la linguas afroasiatica cual parteni a la ramo cuxitica. Lo es nativa a la stato itiopian de Oromia, e es parlada xef par la popla oromo e etnicas visina en la Corno de Africa.

Con 33.8% parlores de oromo, segueda par 29.3% parlores de amarina, oromo es la lingua la plu parlada en Itiopia. Lo es ance la lingua la plu parlada de la ramo cuxitica, e la lingua cuatro la plu parlada en Africa, pos arabi, hausa, e suahili. Formas de oromo es parlada como la lingua prima par plu ca 35 milion persones oromo en Itiopia e par dui milion plu en partes de Cenia norde e este. Lo es ance parlada par cuantias plu peti de migrantes en otra paises african, como Sudafrica, Libia, Misre, e Sudan.

On pote sudivide Oromo como esta (fundida sur Ethnologue, 2005, and Roger Blench, 2006):

  • Oromo ueste-sentral [gaz]:
    • Oromo ueste: Maca/Mecha/Wollega, etc
    • Oromo sentral: Shewa/Tuulama, etc
  • Oromo este: Harar [hae]
  • Oromo sude:
    • Afan: Boranaa, Arsii, Gujii, Gabra, Sakuye, etc [gax]
    • Orma: Munyo, Orma, etc [orc]
      • Waata/Sanye [ssn]

Nota ce la sudivides no es completa acordada, e plu dialetos e relatas debe es ancora descovreda. La leteras entre [ ] es la corti ISO donada par Ethnologue.

Fonetica e Ortografia[edita | edita la fonte]

La letera prima es la modo de scrive lo, e la letera du es la forma AFI per pronunsia. Los cual es brasetida es nova.

Consonants
Bilabial/
Labiodental
Alveolal/
Retroflex
Palato-alveolal/
Palatal
Velal Glotal
Esplodentes
e africantes
Sin vose (p /p/) t /t/ ch /tʃ/ k /k/ ' /ʔ/
Con vose b /b/ d /d/ j /dʒ/ g /ɡ/
Ejetante ph /pʼ/ x /tʼ/ c /tʃʼ/ q /kʼ/
Implodente dh /ᶑ/
Fricantes Sin vose f /f/ s /s/ sh /ʃ/ h /h/
Con vose (v /v/) (z /z/)
Nasales m /m/ n /n/ ny /ɲ/
Prosimantes w /w/ l /l/ y /j/
Roticas r /r/
Vocales
Fronte Sentral Dorsal
Cluida i /ɪ/, ii /iː/ u /ʊ/, uu /uː/
Media e /ɛ/, ee /eː/ o /ɔ/, oo /oː/
Abrida a /ɐ/ aa /ɑː/

Nomes[edita | edita la fonte]

Oromo ave du sesos gramatical, mas e fema, e tota nomes parteni du un o la otra. Verbos acorda con sua sujetos en sese cuando la sujeto es en person tre singular (el o lo). La pronomes de person tre singular ance acorda con la seso de la nom a cual los refere. Ajetivos acorda con sua nomes, incluinte alga de la ajetivos de posese. En la plu de dialetos, on no pote reconose la seso de nomes, estra los cual refere spesifada a sua seso, spesial en umanas.

Oromo distingui entre singular e plural, ma on no es obligada per usa la plural. Plurales es formida par la ajunta de sufises, de cual la plu comun es -oota.

Oromo no ave articles nondefininte (como "un" en lfn), ma lo indica defininte ("la") con sufisada a la nom: -(t)icha per nomes mas e -(t)ittii per nomes fema. La sufises no aveni con la plural.

On ave sete casos en oromo, indicada par un sufisa o la longi de la vocal final. La sufisas segue sufisas de plural o defininte, si los apare. Per alga casos, on ave un estende de formas, algas per plu ca un caso, e la diferes en sinifia entre los pote es multe sutil

  • Simple - usada per la ojeto de un verbo, preposada, o un predicativa nomal; la nom sin cambia.
  • Nominative - usada per la sujeto de un verbo; lo es indicada par un sufisa de -n, o un varia de lo.
  • Jenitiva - usada per indica posese; lo es indicada par la dupli de un vocal corta; vocales ja longa resta.
  • Dativa - usada per la ojeto nondireto; lo ave multe modos per indica lo, incluinte la dupli de vocales, la sufisa -f o -iif, -dhaa o -dhaaf, o -tti.
  • Strumental - usada per intodui un strumento o metodo par cual la ata es fada; -n, -tin, o -dhaan es la plu comun.
  • Locativa - usada per indica loca: -tin es la sufisa usada asi.
  • Ablativa - usada per indica la orijin: longi de vocal, la sufisas -dhaa, -ii, o -tii.

Pronomes[edita | edita la fonte]

Oromo ave un colie completa de pronomes e ajetivos de posese. Per la sujeto, la pronom no nesesa es indicada, e la sujeto es indicada en la verbo.

Pronomes personal
Elefen Simple Sujeto Dativa Strumental Locativa Ablativa Ajetivas de posese
k- mas, t- fema
me ana, na ani, an naa, naaf,
natti
naan natti naraa koo, kiyya,
too, tiyya
tu si ati sii, siif,
sitti
siin sitti sirraa kee, tee
el (mas) isa inni isaa, isaa(tii)f,
isatti
isaatiin isatti isarraa (i)saa
el (fema isii, ishii,
isee, ishee
isiin, etc. ishii, ishiif,
ishiitti, etc.
ishiin, etc. ishiitti, etc. ishiirraa, etc. (i)sii, (i)shii
nos nu nuti, nu'i,
nuy, nu
nuu, nuuf,
nutti
nuun nutti nurraa keenna, keenya,
teenna, teenya
vos isin isini isinii, isiniif,
isinitti
isiniin isinitti isinirraa keessan(i),
teessan(i)
los isaan isaani isaanii, isaaniif,
isaanitti
isaaniitiin isaanitti isaanirraa (i)saani

Verbos[edita | edita la fonte]

Un verbo en oromo es composada minima de un radis, representante la sinifia de la verbo, e un sufisa, representante tempo o aspeta e acorda con la sujeto. Como otra linguas afroasiatica, oromo distingui entre du formas, pasa (o "perfeta") e presente (o "nonperfeta" o "nonpasada"). Ambos ave sua colie de sufisas. Un forma tre es fundida sur la presente con tre funsiones: en loca de la presente en proposas suordinada, per la ortativa (con la paroleta haa), e per la nega de la presente (con la paroleta hin).

La table a su mostra la conjuga, en la afirma e la nega, de la verbo beek-, cual sinifia "conose":

Conjuga de verbos
Pasada Presente Ortativa, comanda
Proposa xef Proposa suordinada
Afirma Nega Afirma Nega Afirma Nega Afirma Nega
me -n beeke hin beekne -n beeka hin beeku -n beeku hin beekne haa beeku hin beekin
tu beekte beekta hin beektu beektu beeki hin beek(i)in
el (mas) beeke beeka hin beeku beeku haa beeku hin beekin
el (fema) beekte beekti hin beektu beektu haa beektu
nos beekne beekna hin beeknu beeknu haa beeknu
vos beektani beektu, beektan(i) hin beektan beektani beekaa hin beek(i)inaa
los beekani beeku, beekan(i) hin beekan beekani haa beekanu hin beekin

La vose pasiva es creada par ajunta -am a la radis de la verbo. Pos acel, on conjuga la verbo como normal. Per esemplo, beek "conose" > beekam "es conoseda".

Oromo ave ance un modo per crea verbos causante: on ajunta -s, -sis, o -siis a la verbo (con la esetas tipal per la fini de la verbo). Per esemplo, bar- "aprende" > barsiis- "ensenia".

E lo ave un modo per crea un forma per indica "autobenefica": ajunta -adh a la radis. Per esemplo, bit- "compra", bitadh- "compra per se mesma".

Referes[edita | edita la fonte]

Blench, Roger (2006). Archaeology, Language, and the African Past (African Archaeology Series Book 9). Lanham, Md: AltaMira Press.