Txibtxa

De Vicipedia
Jump to navigation Jump to search

Txibtxa es un lingua estinguida de Colombia, parlada par la popla muisca, un de la cuatro sivilias nativa sofisticada de la Americas. La muisca ia abitada la montanias sentral (Altiplano Cundiboyacense) de cual es aora la nasion de colombia.

La nom e la lingua es vera Muysc Cubun, cual ave la sinifia "lingua de la popla/omes", de mysca (popla o omes) e cubun (lingua o parola).

La sola scola publica en Colombia cual instrui studentes en Txibtxa (a sirca 150 enfantes) es en la vila de Cota, sirca 30 km par rua de Bogota. La scola es nomida Jizcamox (sani par la manos) en txibtxa.

Fonolojia[edita | edita la fonte]

Fonem Letera
/i/ i
/ɨ/ y
/u/ u
/e/ e
/o/ o
/a/ a
/p/ p
/t/ t
/k/ k
/b~β/ b
/g~ɣ/ g
/Φ/ f
/s/ s
/ʂ/ ch
/h/ h
/tʂ/ zh
/m/ m
/n/ n
/w/ w
/j/ ï

Cuando alga consonantes presede i, los deveni palatalida; cuando algas presede y, los deveni labialida. La efeto es como on segue la consonante par /j/ o par /w/, en esta ordina.

Si on prefis fini con un vocal es segueda par un parola comensante con un vocal, la vocales fusa, tipal deveninte un vocal entre la du en pronunsia. Per esemplo, a-ita deveni eta.

Gramatica[edita | edita la fonte]

Nomes[edita | edita la fonte]

Nomes en txibtxa no ave jeneros o plurales, tipal depende de contesto o la ambiente per distinguis. To, per esemplo, pote sinifia "can mas", "canes mas", can fema", o "canes fema". La muisca usa la numeros e la parolas per om e fem: cha, e fuhucha. Per esemplo:

  • to cha ata - "un can mas" (leteral "can mas un")
  • to cha mika - "tre canes mas" (leteral "can mas tre")
  • to fuhuchá myhyká - "cuatro canes fema" (leteral "can fema cuatro")

Pronomes personal[edita | edita la fonte]

Txibtxa Fonetica Elefen
hycha /hɨʂa/ me
mue /mue/ tu
as(y) /asɨ/ o /as/ el, lo, los
chie /ʂie/ nos
mie /mie/ vos

Determinantes de posese[edita | edita la fonte]

La determinante de posese es poneda ante la parola a cual lo refere.

Txibtxa Elefen
zh(y)- / i- mea
(u)m- tua
a- sua
chi- nosa
mi- vosa

Verbs[edita | edita la fonte]

La muisca usa du tipos de verbos, fininte con -skua e -suka; bkyskua ("fa"), guitysuka ("flajeli").

Txibtxa Elefen
kyka fa (infinitiva)
Presente o nonperfeta
Txibtxa Elefen
ze bkyskua me fa o me ia fa
um bkyskua tu fa o tu ia fa
a bkyskua el, lo, los fa o ia fa
chi bkyskua nos fa o nos ia fa
mi bkyskua vos fa o vos ia fa
Perfeta and Pluperfeta
Txibtxa Elefen
ze bky me fa o me fa ja
Futur
Txibtxa Elefen
ze bkynga me va fa

Comanda[edita | edita la fonte]

Txibtxa Elefen
kyû fa (singular)
kyuua fa (plural)
Volente
Txibtxa Elefen
cha kyia me ta fa
ma kyia tu ta fa
kyia el/lo/los ta fa
chi kyia nos ta fa
mi kyia vos ta fa


Numeros[edita | edita la fonte]

Conta de un a des en txibtxa es ata, bozha, mika, myhyká, hyzhká, ta, kuhupkwá, suhuzhá, aka, hubchihiká. La muisca sola ave numeros un a des, plu la numero "perfeta", 20 - gueta. Gueta es usada comun en sua calendario lunisolal complicada. Per numeros plu ca des, los usa somas, como "des plu tre" per 13. Per numeros plu grande, los usa multiples de 20: 100 ta es "du-des par sinco".

Toponimes[edita | edita la fonte]

La plu de nomes orijinal de la muisca de vilas, rios, parces, etc, ia es retenida o ajustada. Tipal, la nomes refere a cultiverias (ta), la diva de la luna (Chia), sua sposo (Sué), nomes de caciques ("xefes"), la tolografia de la rejion, construidas (ca), e animales de la rejion.