Jump to content

Cocboroc (lingua)

De Vicipedia
Enfantes tripuri

Cocboroc (Kokborok) es la lingua nativa de la sirca un milion parlores de la popla borok, de la stato Indian Tripura e areas visina de Bangladex. La nom deriva de kok (lingua) e borok (umana). Lo es prosima relatada a la linguas bodo, dimasa, e catxari e la stato visina de Asam. Cocboroc es un de la linguas xino-tibetan de la ramo bodo-garo. La lingua ia es conoseda como tipra en edas pasada, con un cambia en cocboroc en la sentenio 20. La nomes aplica a la abitantes de la Rena Twipra pasada, e a la etnico de sua parlores


Cocboroc ave ses vocales: i, u, e, w, o, a. Eruditas temprana ia deside per usa la letera w como un simbol per un vocal simil a la i en engles pretty, pd alta e sentral. La u es usada per la sona w en la diftongos ua e uo.

Consonantes inclui:

  • esplodantes: p, t, k; b, d, g; ph, th, kh (pd aspirada)
  • africantes: ch (per lfn tx), j (per lfn dj)
  • fricantes: s, h
  • nasales: m, n, ng (como en bumerang, usada jeneral a la fini de un parola)
  • licuidas: l, r

cocboroc ave du tonos: alta e basa. Per marca la tono alta, la letera h es poneda pos la vocal. Tono pote cambia la sinifia de un parola:

  • lai - fasil; laih - crusada
  • cha - coreta; chah - come
  • nukhung - familia: nukhuhng - teto

La ordina de parolas en un frase es sujeto-verbo o sujeto-ojeto-verbo. Ajetivos segue la parolas cual los afeta. Parolas de demanda aveni en la loca en cual la responde ta aveni. Comandas ave la mesma ordina como un frase simple.

Nomes[edita | edita la fonte]

Cocboroc ave du cuantias per nomes: singular e plural. La marca per plural es usada a la fini de la nom o pronom: rok e song. Los es sufisada a nom o a ajetivo cual segue la nom:

  • bwrwirok - femes
  • bwrwi naithokrok - femes bela

La lingua ave cuatro jeneros: mas, fema, comun, e neutre. Los pote es indicada en multe modos:

  • Con parolas diferente:
    • bwsai - sposo; bihik - sposa
    • phayung - frate; hanok - sore
    • kiching - ami mas; mare - ami fema
  • Par ajunta -i a la fini de la parola mas:
    • sikla - om joven; sikli - fem joven
    • achu - avo; achui - ava
    • (cuando la parola mas fini con -a, la -a es cadeda)
  • Par ajunta -jwk a la fini de la parola mas:
    • bwsa - fio; bwsajwk - fia
    • kwra - padre par sposi; kwrajwk - madre par sposi

Parolas de la jenero comun pote ave sufisas como sa, chwla, jua per la mas, e ma, jwk, bwrwi per la fema:

  • pun - capra; punjua - capra mas; punjwk - capra fema
  • toc - gal; tokla - gal mas; tokma - gal fema
  • takhum - sinie; takhumchwla - sinie mas; takhumbwrwi - sinie fema

Cocboroc ave ses casos, usada como sufisas a la fini de la nom o pronom:

  • Nominativa - o
  • Accusativa - no
  • Strumental - bai
  • Ablativa - ni
  • Locativa - o
  • Jenitiva - ni

Pronomes personal:

  • ang - me; chwng - nos
  • nwng -tu; mwngrok - vos
  • bo (pronom mostrante) - el, lo; borok - los

Ajetivos[edita | edita la fonte]

Ajetivos e verbos no es vera distinguida. som sinifa la ajetivo "negra" e la verbo "es negra".

Cocboroc comun usa parolas "ecosa", pd con duplida de silabas per indica cualias con diferes sutil:

  • som kloklo - gris sombre;
  • som chumuchumu - brun, como lenio vea;
  • som plikplik - pel brun (natural);
  • som sasa - un area vasta e sombre, como la sielo en un note sin stelas;
  • som promprom - cualce cosa sombre en un fondo sombre; etc.

Verbos[edita | edita la fonte]

Verbos es tipal segueda par un cuantia de sufisas, cual es poneda seguente regulas spesifada. La tipo prima indica si la prosede es distante o prosima, a alta o a basa.

  • sosa - trae a supra; sokhlai - trae a su
  • nai - regarda; nahar - regarda alga cosa distante

La tipo du dona informa sur ci fa cual: si algun fa alga cosa, o causa ce un otra fa alga cosa, o si alga cosa aveni sin nota par ci, o si persones fa alga cosa a lunlotra. La causativa usa -ri, la pasiva -jak, la resiproca -lai

La tipo tre dona informa sur tempo e modo: si on vole, si on debe, si on ia fa lo, si on intende fa lo:

  • presente: -o
  • presente negativa: -ya
  • continuante: -wi tong (un forma de es)
  • pasada: -kha
  • pasada negativa: -khaya
  • futur: -nai
  • futur prosima: ano
  • etc.

Per crea nomes/ajetivos de verbos, on prefisa kw-:

  • rak - es dur; kwrak dur (e cosa dur)
  • thwi - mori: kwthwi - mor (e person mor)

Un otra metodo crea ance esta nomes/ajetivos de verbo, con la sufisa -nai (o otra sufisas simil) Estas pote es usada en un modo simil a un proposa ajetivin en lfn:

  • phainai bofok - la person ci veni (nota ce lo presede la nom e no segue lo, como ajetivos)

Fonte[edita | edita la fonte]

Dr. Francois Jacquesson (2003). Kok-borok, a short analysis. https://halshs.archives-ouvertes.fr/halshs-00008042/document