Alfabeta elefen

De Vicipedia
Jump to navigation Jump to search
Alfabeta elefen
A B C D E
F G H I J
L M N O P
R S T U V
X Y Z

Lingua franca nova usa la du alfabetas la plu comun conoseda en la mundo: la roman (o latina) e la cirilica.

Roman a b c d e f g h i j l m n o p r s t u v x z
Roman, major A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V X Z
Cirilica а б к д е ф г х и ж л м н о п р с т у в ш з
Cirilica, major А Б К Д Е Ф Г Х И Ж Л М Н О П Р С Т У В Ш З

K, Q, W, e Y no apare en parolas comun. On usa los sola per conserva la formas orijinal de nomes propre e de parolas stranjer. Lo es simil per acel leteras de la alfabeta cirilica cual no es listada.

Ance H no es comun, ma on trova lo en alga termas tecnical e cultural.

Nomes de leteras[edita | edita la fonte]

On usa la silabas seguente per nomi leteras en parla, per esemplo cuando on spele un parola:

a be ce de e ef ge hax i je ka el em
en o pe qua er es te u ve wa ex ya ze

Estas es nomes, e on pote plurali los: as, bes, efes.

En scrive, on pote presenta simple la letera mesma, en forma major, con -s ajuntada en la plural:

  • La parola "matematica" ave tre As, du Ms (pronunsia: emes), e un E.

Diftongos[edita | edita la fonte]

Normal, cuando un vocal segue un otra, on pronunsia los en du silabas separada. Ma cuando la vocal du es I o U, la du vocales formi un diftongo:

AI [aj] pais
AU [aw] auto
EU [ew] euro
OI [oj] seluloide

La ajunta de un prefisa no crea un diftongo: reuni [re-uni], supraindise [supra-indise]. Per razonas simil, du silabas separada es ance normal en alga otra parolas: egoiste [ego-iste], proibi [pro-ibi]. La disionario indica tal parolas, pe: "proibi (o-i)".

La segue EI es rara. Lo es normal pronunsiada como du vocales separada: ateiste [ate-iste], feida [fe-ida], reinventa [re-inventa]. Ma si on trova ce esta pronunsia es difisil, on pote dise [ej] o an [e] en loca.

Cuando I o U presede un otra vocal, on redui lo a un semivocal – [j], [w] – en la casos seguente:

A la comensa de un parola ioga [joga], ueste [weste]
Entre du otra vocales joia [ʒoja], ciui [kiwi], veia [veja]
LI, NI entre du otra vocales folia [folja], anio [anjo] – ma no en la silaba prima de un parola
CU, GU ante un vocal acua [akwa], cual [kwal], sangue [sangwe]

En otra casos – pe: emosia, abitual, plia – la I o U resta como un vocal plen. An si esta regulas defini la pronunsia normal per diftongos, on pote iniora los sin confusa.